Spišský Hrad

SNM

Spišský Hrad

Spišský hrad je unikátnym príkladom stredovekého kráľovského hradu. Vznikol na konci 12. a začiatku 13. storočia. Už koncom 13. storočia mal hrad takmer dnešnú rozlohu.

Spišský hrad bol v roku 1993 zapísaný do Svetového zoznamu prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. V roku 2010 bol zápis rozšírený o Levoču a dielo Majstra Pavla z Levoče.

UPOZORNENIE

Stavebné konštrukcie NKP Spišského hradu sa nachádzajú v stave kritického poškodenia a môžu spôsobiť bezprostredné ohrozenie okolia katastrov Mesta Spišské Podhradie a Obce Žehra.

V dôsledku toho správca NKP Spišský hrad vydáva úplný zákaz vstupu a pohybu po úpätí kopca a pri hradnom brale. V tomto priestore hrozí veľké riziko úrazu z padajúcich uvoľnených kameňov.

Žiadame o dôsledné rešpektovanie zákazu vstupu a pohybu po hradnom kopci a do označených oblastí.

Nerešpektovanie zákazu pohybu v uvedenom priestore reálne znamená pre každého bezprostredné ohrozenie života.

Odporúča sa pohyb iba po riadne označených prístupových cestách a chodníkoch.

označuje územie úplného zákazu vstupu a pohybu ľudí

WARNING

The building structures of the NKP Spiš Castle are damaged. They may endanger the surroundings of Spišské Podhradie and Žehra.

The administrator of the NKP Spiš Castle prohibits entry and movement at the foot of the hill and around Spiš Castle. There is a high risk of injury from falling loose stones in this area.

We ask for strict respect of the ban on entry and movement on the castle hill and in the designated areas.

Not respecting this prohibition of movement in space constitutes a danger to life.

We recommend moving only on well-marked access roads and paths.

The line indicates the territory of a total ban on entry and movement of people

Otváracie hodiny a Cenník

Informácie

Vstupenky si môžete zakúpiť priamo na hrade v hlavnej pokladni. Každú prvú nedeľu v mesiaci je vstupné ZDARMA!

Výstraha!

"Vážení návštevníci. Na Spišskom hrade prebiehajú rekonštrukčné práce. Dovoľujeme si vás požiadať o zvýšenú opatrnosť pri pohybe v areáli hradu. Dodržiavajte pokyny službukonajúceho personálu a pohybujte sa opatrne iba po vyznačených trasách. Pohyb mimo vyznačených trás je prísne zakázaný. Za obmedzenia sa vám ospravedlňujeme. Ďakujeme za pochopenie."

Otváracie hodiny

 • Máj - September 9:00 - 19:00
 • Október a Apríl 9:00 - 17:00
 • November* 9:00 - 16:00
 • December - Marec Zatvorené!
 • *Otvorené do odvolania.

  Zmena programu vyhradená.

  Posledný vstup hodinu pred zatvorením.

Vstupné

Celý hrad

 • Dospelý 8€
 • Študent (ISIC) 6€
 • Senior 6€
 • Dieťa (6-18r) 4€
 • Dieťa (do 6r) Zdarma!
 • Rodinná vstupenka* 19€
 • Objednanie skupiny** 20€
 • *maximálne 4 osoby (2 dospelí + 1 dieťa, 1 dospelý + 3 deti, 2 dospelí + 2 deti) .

  **(skupina najmenej 10 osôb).

Nočná prehliadka

 • Dospelý 10€
 • Študent (ISIC) 8€
 • Senior 8€
 • Dieťa (6-18r) 8€
 • Dieťa (do 6r) Zdarma!
 • Rodinná vstupenka* 25€

História.

Prvá priama písomná zmienka o hrade sa viaže k roku 1214. Patril kráľovským dynastiám Arpádovcov a Anjouovcov. V roku 1464 prešiel do rúk Imricha Zápoľského, dedičného spišského župana. Ten, spolu s  bratom Štefanom, prestaval hrad z vojenskej pevnosti na gotické šľachtické sídlo. Zápoľskovci vlastnili hrad do roku 1528. V roku 1531 ho panovník daroval Alexiovi Thurzovi. Za Thurzovcov bol hrad prestavaný na pohodlnejšie renesančné panské sídlo. V roku 1636 prešiel hrad do rúk rodu Csákyovcov, ktorý ho vlastnil až do roku 1949. Aj oni prestavovali hrad podľa dobových potrieb a svojho vkusu. Postupne sa vysťahovali do okolitých kaštieľov a hrad slúžil ako sídlo vojenskej posádky. Postupne chátral až v roku 1780 podľahol ničivému požiaru a odvtedy stratil svoj význam.

Erby rodín, ktoré písali históriu Spišského hradu.

Zápoľskí

Turzovci

Čákiovci

Často kladené otázky FAQ

Parkovné

Spišský hrad disponuje vlastným parkoviskom pod hradom (smer Žehra) ktoré je bezplatné! Ďalšie parkovisko sa nachádza v Spišskom Podhradí pri cintoríne, no to je už v správe mesta.

Vstupenky

Vstupenky si môžete zakúpiť v hlavnej pokladni na strednom nádvorí Spišského hradu. V mesiacoch júl a august bude otvorená južná brána pri ktorej sa bude nachádzať pokladňa.

Platiť kartou na Spišskom hrade sa dá len v hlavnej pokladni. Suveníry a bufet platobnými terminálmi nedisponujú!

Prehliadky

Prehliadky so sprievodcom sa konajú každú polhodinu na začiatku kamenného chodníka vedúceho do horného hradu. Prehliadka trvá v priemere 45 minút.

V slovenskom, anglickom, nemeckom a ruskom jazyku.

Áno. Audiosprievodcu si môžete zapožičať za depozit desať eur v informačnom centre. K dispozícii je päť jazykov: slovenský, anglický, nemecký, poľský a maďarský jazyk. K dispozícii je aj mobilná aplikácia, ktorú si môžete stiahnuť z obchod play alebo appstore.

Áno. Skupiny, ktoré požadujú vlastného sprievodcu sa musia nahlásiť na tel. čísle 053 454 1336 alebo e-mailom na hrad@levonet.sk, kde si zapíšeme vaše údaje aj čas vašej návštevy.

Občerstvenie

Spišský hrad má vlastný bufet, kde si môžete kúpiť párky, panini alebo vybrať z ďalšieho sortimentu pochutín a nápojov. V hlavnej sezóne (júl, august) je otvorený gril, kde ponúkame široký výber minútok a nápojov.

Poznámka: Kliknite na znamienko plus aby sa objavila odpoveď.