Žigmund Bubics – biskup, umelec, donátor

10. marec 2022, 16.00, Nám. Majstra Pavla 40, Levoča

SNM-Spišské múzeum v Levoči v spolupráci s Východoslovenským múzeom v Košiciach, kultúrnym zariadením Košického samosprávneho kraja, pozýva na výstavu

Výstava prezentuje významnú osobnosť cirkevného, kultúrneho a spoločenského života prelom 19. a 20.  stor. ŽIGMUND BUBICS bol  cirkevným hodnostárom, umelcom, zberateľom a podporovateľom umenia I donátorom.  Výstava ho prezentuje zo všetkých troch strán. Ako cirkevného činiteľa – prezentáciou predovšetkým memorabílií zapožičaných od Arcibiskupského úradu v Košiciach( napr.:  pontifikálne črievice, kazula, pečatidlo…) , umeleckého nadšenca a maliara – kolekciou autorských diel ( krajinárske diela, zátišia, štúdie rastlín…) a vplyvného zberateľa, ktorý svoju zbierku daroval  vtedajšiemu Košickému múzeu – výberom z rozsiahlej kolekcie daru obrazov francúzskych, anglických, rakúskych, maďarských a iných významných umelcov.  ( napr.: Jacques-Louis David, Nicolas Poussin, Karol Markó st. …)

Jeho vzdelanie, rozhľad  a medzinárodné kontakty ho spájajú aj s rekonštrukciou Dómu sv. Alžbety v Košiciach, Kaplnky sv. Michala, so zriadením knižnice v biskupskom paláci …

Výstava vznikla vo VSM pod kurátorským dohľadom Mgr. Ivana Havlice – ivan.havlice@vsmuzeum.sk, +421917965011

Pre verejnosť je sprístupnená od 11.3. 2022 denne od 9,00 – 17,00.

K výstave je k dispozícii rozsiahly katalóg.

Viac info: PhDr. Dáša Uharčeková Pavúková, Centrum marketingovej činnosti a komunikácie, dasa.pavukova@snm.sk, +421 918 580 962