Spišský hrad sa prvýkrát pridá k svetovým dominantám   

Slovensko si je s Írskom blízke nielen početnou komunitou svojich občanov žijúcich v druhom štáte, ale tiež rozmanitosťou svojej kultúry a kultúrnych tradícií. Deň sv. Patrika je sviatok, ktorý sa aj na Slovensku spája s írskou kultúrou. Súčasťou osláv po celom svete je aj osvetlenie významných dominánt .

Zelená farba je dlhodobo spájaná s Írskom, ktoré je známe ako „smaragdový ostrov“. Predstavuje však aj optimizmus a pozitivitu, ktoré sú mimoriadne dôležité práve v súčasnej dobe.

Zazelenanie odkazuje aj na írsku diasporu, ktorá je na Slovensku významne prítomná napríklad na Spiši prostredníctvom írskych rádových sestier v Centre Nano Nagle v Spišskom Podhradí či v útulku pre bezdomovcov Resoty v Bratislave. Poukazuje tiež na dobré írsko-slovenské vzťahy, ktoré sa vyvinuli aj vďaka pracovným či študijným pobytom Slovákov v Írsku, ktorí sa medzičasom vrátili. Sú to často práve oni, ktorí dnes na Slovensku zakladajú pobočky írskych firiem, dovážajú na Slovensko írsky tovar, interpretujú írsku hudbu a tance pre slovenské publikum, či prekladajú írske knihy. Aj o nich je symbolické zazelenanie.

„The greening“ – „zazelenanie” je tak predovšetkým symbolom priateľstva. Dobré vzťahy s Írskom sa už niekoľko rokov odzrkadľujú vo viacerých mestách Slovenskej republiky.

Doposiaľ sa na Slovensku zelenou zažiarili divadlá, hotely, hrady či mosty. Najdlhšiu tradíciu má osvetlenie fasády historického hotela Radisson Blu Carlton v Bratislave, v budove ktorého sídli aj veľvyslanectvo Írskej republiky. Už niekoľko rokov sa 17. marca rozsvecuje na zeleno aj Nová budova SND či budova radnice v Trnave.

V roku 2021 sa prvýkrát k tejto tradícii pripoja pamiatky UNESCO: historická radnica a Bazilika sv. Egídia v Bardejove a Spišský hrad. Okrem toho budú na zeleno vysvietené mnohé kultúrne inštitúcie v jednotlivých mestách Slovenska (napríklad Štátny komorný orchester v Žiline, Štátna opera a Múzeum SNP v Banskej Bystrici, Divadlo Nová scéna a Kunsthalle v Bratislave či Štátna filharmónia a Štátne divadlo v Košiciach).

V Deň svätého Patrika sa v rôznych častiach sveta rozsvieti na zeleno viac ako tristo budov. Slovenské dominanty sa tak zaradia do globálneho zoznamu popri viedenskej radnici, pražskej vyhliadkovej veži na Petříne, citadele v Budapešti, fontáne na Trafalgarskom námestí v Londýne, kniežacom paláci v Monaku, budove opery v Sydney či Niagarských vodopádoch.

…ako chutí história

Viac info
PhDr. Dáša Uharčeková Pavúková
dasa.pavukova@snm.skinfo@spisskemuzeum.com; +421 53 451 27 86; +421 918 580 962

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back To Top